Koszyk

Przerwa techniczna. Wracamy niedługo!

Pies na ślubie – organizacja i przygotowania

Wiele par młodych decyduje się na obecność swojego czworonoga ślubie. Nic dziwnego, jeśli traktujemy psiaka jak członka rodziny, zależy nam, aby był przy nas w tym ważnym dla nas dniu.

Nam również bardzo na tym zależało. Dzisiaj opiszę, jak to wyglądało i jak się do tego przygotowaliśmy!

Sala Weselna

Obecność Monte była dla nas priorytetem. Przy wyborze sali jedno z naszych pierwszych pytań to czy zgadzają się na obecność psa. Niestety nie wszystkie miejsca się zgadzają, ale przynajmniej z naszego doświadczenia wynika, że większość z nich nie ma z tym problemu.

O co jeszcze warto zapytać:

– Czy zorganizują miski dla psa, czy trzeba to zrobić we własnym zakresie?
– Najbliższe wyjście na zewnątrz? Gdzie można psiaka najbliżej wyprowadzić?
U nas wszystko odbywało się na zewnątrz, dlatego nie był to problem.
– Czy teren jest ogrodzony i nie ma żadnych dziur? Jeśli planujecie psa puścić luzem.

Ceremonia

Jeśli zdecydowaliście się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, obecność psiaka może być problemem.
W tym przypadku polecam poprosić kogoś, aby został z psiakiem na zewnątrz i przywitacie się z nim zaraz po wyjściu z budynku.
Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest organizacja ceremonii poza urzędem. Kosztuje to 1000 zł. Dodatkowo sala musi wyrazić zgodę i przygotować stanowisko na tę okoliczność.
U nas plan był taki, że Monte przyniesie obrączki. Trochę się zgubił po drodze, ale na koniec dotarł, a my oraz goście trochę się rozluźniliśmy, obserwując go 😉

Nie orientuje się, jak wygląda sytuacja w kościele. Myślę jednak, że wszystko jest do dogadania z proboszczem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Bezpieczeństwo psa

W trakcie ślubu Państwo Młodzi z reguły są trochę zestresowani. Świadkowie też mają dużo na głowie. Dlatego najlepiej poprosić dodatkową osobę o opiekę nad psem. Ważne, aby to był ktoś, kto zna Waszego psiaka, nie boi się go oraz umie sobie z nim poradzić. Dzięki temu nie będziecie musieli myśleć podczas wydarzenia o tym, czy psiak jest bezpieczny, czy był na zewnątrz lub dostał jeść.

Reakcja gości

Gdy informowaliśmy innych o obecności naszego psa na ślubie, reakcje były mieszane (chociaż chyba większe oburzenie wywołał brak mięsa ;)). Po pierwsze powiedzcie gościa o tym, że na ślubie będzie pies, słownie lub po prostu napiszcie w zaproszeniu. Dzięki temu nie będzie zaskoczenia.

Nasz psiak, podczas gdy goście się zjawiali, był na smyczy. Monte jest jeszcze młody i czasem, gdy się ekscytuje, potrafi na kogoś skoczyć. Woleliśmy, aby nie skakał na np. babcię. Gdy ekscytacja trochę opadła, nie było problemu.
Większość naszych gości również kocha psy, dlatego Monciak w ogóle się nie nudził. Spacerował i bawił się z ludźmi.
Myślę, że zawsze wśród Waszych gości będzie jakiś miłośnik psów!

Pies na imprezie

Nasza uroczystość oraz kolacja trwała jakieś 5 godzin. Potem zmieniliśmy lokalizacje i imprezowaliśmy.
Postanowiliśmy, że wolimy, aby Monte noc spędził bezpiecznie w domku. Miał już wiele wrażeń tego dnia. Dodatkowo nie chcieliśmy, aby przebywał długo w obecności wielu osób, pod wpływam alkoholu 😉
Wcześniej zorganizowaliśmy mu bezpieczną podwózkę do domu oraz kogoś, kto wyjdzie z nim rano na spacer. Możecie poprosić np. sąsiada.


Psiaki są różne, jeśli Wasz pies kocha ludzi i potrafi się sam sobą zająć, dodatkowo nie przeszkadza mu głośna muzyka, to może zostać. Myślę jednak, że dla większości psiaków takie wydarzenie może być dość stresujące.

Czasem trzeba odpuścić

Do wszystkiego trzeba podejść rozsądnie. Jeśli jesteś posiadaczem lękliwego psa lepiej zostawić go w domu. Chyba każdy, kto traktuje psiaka jak członka rodziny, chciałby aby ten był obecny w dniu ślubu. Jednak w tym wszystkim najważniejszy jest jego komfort oraz zdrowie. Aby jakoś uczestniczył w tym wydarzeniu, możecie np. umówić się na sesję ślubną z psiakiem lub np. umieścić coś, co wam się z nim kojarzy jako element dekoracji.

Co ze sobą zabrać?

Podrzucam listę rzeczy, które przydadzą się podczas ślubu dla psa.

  • Jedzenie 
  • Ulubiony gryzak – gryzienie pomaga psu rozładować emocje. Polecam np. patyk z drzewa kawowego lub ser himalajski.
  • Pasy samochodowe – jeśli będzie jechał samochodem.
  • Ubranko – wiem, że psie garniturki i sukieneczki są super słodkie, ale weźmy pod uwagę wygodę psa. My zdecydowaliśmy się tylko na muszkę, dzięki której Monte wyglądał bardzo elegancko, ale jednocześnie w ogóle mu nie przeszkadzała.
  • Miski – jeśli sala nie zapewnia.
  • Smaczki

Podsumowanie

Co należy zrobić przed ślubem, jeśli zależy nam na uczestnictwie naszego psiaka?
– Zapytać sale/urząd/kościół o zgodę na obecność psiaka.
– Poprosić kogoś o opiekę podczas wydarzenia.
– Poinformować gości o obecności naszego przyjaciela.
– Zabrać wszystkie potrzebne rzeczy.

Sam najlepiej znasz swojego czworonoga i wiesz, czy odnajdzie się w takiej sytuacji. Jeśli może być to dla niego trudne, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Aby psiak jakoś uczestniczył w tym ważnym dniu, możecie umówić się na sesję ślubną z pupilem.

Inne wpisy

Naturalne gryzaki dla psa – bezwonne i nie zostawiające bałaganu!

Dlaczego pies linieje i jak sobie z tym poradzić?

Zabawki dla psów z silnym zgryzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!