Koszyk
Kopia szczeniak 2 1

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Kopia szczeniak 2 1

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje utrzymanie psiaka, to dobrze trafiłeś! Dzisiaj omówimy wszystkie wydatki wiążące się z utrzymaniem psa i średni miesięczny koszt.

Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć, że każdy psiak ma indywidualne potrzeby. Właściciele mniejszych psów ponoszą z reguły mniejsze koszty niż dużych psiaków.

Wyżywienie

Kopia szczeniak 1

Wyżywienie jest to podstawowy koszt posiadania psa. Niektórym ludzi może się wydawać, że wystarczy psa karmić resztkami z obiadu lub najtańszą karmą z marketu. Jest to nie prawda. Taka dieta wcześniej, czy później odbije się na zdrowiu naszego czworonoga. Pies powinien jeść karmę dobrej jakości, dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.

Istnieją różne rodzaje karm. Najpopularniejszy wybór to karma sucha.

Karma dla psa ważącego 30 kg to wydatek około 150-200 zł miesięcznie. Mniejsze psy jedzą dużo mniej więc można zamknąć się nawet w 100 zł miesięcznie. Karma mokra kosztuje już więcej. Wykarmienie 5 kg psa to ok. 190 zł miesięcznie.

Nie można zapomnieć o smakołykach. Ich koszt to około 40 zł miesięcznie.

W przypadku wyżywienia bardzo dużo zależy od wagi psa. Im większy pies, tym więcej je. Należy o tym pamiętać, jeśli decydujesz się na większego psiaka.

Weterynarz

Kopia szczeniak 3 1

Cena weterynarza zależy od miasta. Jeśli chcesz znać dokładne ceny, polecam zapytać się znajomych posiadających zwierzaka, mieszkających tam, gdzie Ty. Ja podam ceny weterynarza w większych miastach.

W podstawową opiekę weterynaryjną wchodzą:

Szczepienia

Obowiązkowe szczepienie jest tylko przeciwko wściekliźnie. Koszt tej szczepionki to około 50 zł, raz na rok. Warto jednak psa zaszczepić na choroby zakaźne (przynajmniej raz na 2-3 lata). Ich koszt to 100 zł.
W pierwszych miesiącach życia psa musisz liczyć się z większymi kosztami, bo szczeniaki potrzebują więcej szczepień, aby nabrać odporności.

Odrobaczanie

Odrobaczamy psa raz na 3-6 miesięcy. Koszt odrobaczania to około 30 zł dla psa wagi 15 kg.

Zabezpieczenie przeciw kleszczą

Do wyboru mamy krople, obroże oraz tabletki. Koszt zależy od wybranego rodzaju zabezpieczenia oraz wagi psa. Najtaniej wychodzi obroża. Jej koszt to 100 zł na 8 miesięcy.

Badania kontrolne

W skład badań kontrolnych wchodzi m.in badanie krwi, serca, sprawdzenie uszu, zębów. Więcej o tym, dlaczego warto badać psa, pisałam tutaj. Koszt takich badań to ok. 250 zł raz na rok.

Jednak na tym się nie kończy. Psiaka tak samo, jak ludzi zdarza się chorować i przygotować się na niespodziewane wizyty u lekarza.

Dodatkowo musimy się liczyć z tym, że psiak może chorować przewlekle. Wtedy trzeba zapewnić mu leki i dodatkowe badania. Jeśli planujesz psa, warto mieć dodatkowe oszczędności. Może się okazać, że Twój psiak potrzebuje np. rezonansu magnetycznego. A takie badanie potrafi kosztować nawet 1500 zł!

Szkolenia

Kopia szczeniak 4 1

Szkolenie nie jest obowiązkowe. Uważam, że mimo wszystko warto pójść ze szczeniakiem przynajmniej do tzw. „Psiego przedszkola”. Koszt takiego treningu to od 200, do 600 zł.

W przypadku kiedy nie będziemy mogli poradzić sobie z jakimś zachowaniem naszego psa, wtedy warto udać się do behawiorysty. Koszty konsultacji to 150-300 zł.

Większość opiekunów nie bierze pod uwagę tego typu wydatkową tak samo, jak z dzieckiem (lub samym sobą) czasem trzeba iść do psychologa. Tak z psem, do behawiorysty.

Akcesoria

Kopia szczeniak 5

Tutaj nie da się podać konkretnej kwoty. Na początku trzeba zapewnić psu wyprawkę (zobacz co nam się sprawdziło). Jest to większy wydatek.

Potem jednak to już zależy wyłącznie od Ciebie. Sprawdź, jakie zabawki moim zdaniem są warte każdego grosza!

Podsumowanie

Do podstawowych kosztów posiadania psa zalicza się karma oraz weterynarza. Wliczając niespodziewane wizyty u lekarza, raz na kilka miesięcy, na psa wydamy średnio od 200 do 500 zł miesięcznie. Zależy oczywiście od wielkości naszego czworonoga. Trzeba przygotować się na różne niespodziewane wydatki związane ze zdrowiem, dlatego polecam mieć oszczędności przeznaczone specjalnie dla naszego pupila.

Akcesoria, szkolenia i pielęgnacja – tutaj dużo zależy od Ciebie. Możesz nie wydawać na to pieniędzy prawie wcale lub nawet kilka stów miesięcznie.

Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, wybrałabym mniejszego psiaka. Koniecznie zainteresuj się również ryzykiem zachorowania na choroby przewlekłe danej rasy. Nie możemy oczywiście wszystkiego przewidzieć, ale są rasy np. Buldogi francuskie, które na 90% będą na coś chorować.

Inne wpisy

3 komendy, które musi znać Twój pies

Jaką zabawkę na smaczki dla psa wybrać?

Jak zmęczyć psa? – proste sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!