Koszyk

Niesamowite psie zmysły – jak psy widzą świat?

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pies widzi świat? Okazuje się, że zupełnie inaczej niż można by to sobie wyobrazić. Ludzie odbierają świat głównie za pomocą wzroku. Psy za to, za pomocą węchu. Jednak to nie wszystko. Badania pokazały, że nasi przyjaciele mają jeszcze jeden fascynujący zmysł.

Psi nos wyczuwa ciepło

Kopia szczeniak 2 1

Nie jest tajemnicą, że psie nosy są niesamowite. Jednak oprócz zmysłu węchu, nos u psa pełni jeszcze jedną funkcję.

Całkiem niedawno badacze odkryli, że psy wyczuwają ciepło emitowane przez człowieka czy inne zwierzęta! Nos psa nie jest mokry i zimny bez powodu. Jak twierdzą naukowcy, nasi przyjaciele wykorzystują ten narząd do wykrywania promieniowania cieplnego.

W przeprowadzonych badaniach okazało się, że psiaki chętniej podbiegały do przedmiotów o temperaturze typowej dla małych pokrytych futrem zwierząt! Zmysł ten jest potrzebny np. wilkom do polowania na ofiarę.

Psi nos musi być zimny, aby wyczuwał ciepło. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psy to zawodowi „posiadacze”? Właśnie dlatego, że gdy wstajesz zrobić sobie herbatę, na kanapie pies wyczuwa Twoje ciepło.

mem o psach

Dzięki temu zmysłowi psy świetnie sprawdzają się w akcjach ratunkowych. Przykładowo szukając ludzi podczas lawiny.

Więcej informacji

Pies wykrywa choroby

Kopia szczeniak 3 1

Pierwsze przypadki, gdy psiak wykrył chorobę, odnotowuje się 25 lat temu.
Powstała wtedy organizacja Medical Detection Dogs, gdzie naukowcy przeprowadzali badania na ten temat.

Jak to jest możliwe, że psy potrafią wykryć u człowieka nawet raka?

Dzięki swojemu instynktowi oraz ogromnej wiedzy na nasz temat pies jest w stanie dostrzec zmiany w naszym organizmie szybciej od nas. Dodatkowo jego słuch również odgrywa kluczową rolę. Nasz przyjaciel może usłyszeć nawet najcichszy dźwięk, jaki wydaje nasze ciało.

Psy mają silny zmysł węchu, ponad 100.000 razy bardziej wrażliwy niż ludzki. Dlatego też są w stanie wykryć różnicę w zapachu, która może występować przez obecność guza, nowotworu.

Istnieją już szkolenia, gdzie psy szkoli się tak, aby wykrywały choroby!

Jakie chory może wykryć nasz przyjaciel?

– Stres
– Nowotwór
– Migrena
– Padaczka
– Cukrzyca
– Narkolepsja

Jeśli Twój psiak bacznie przygląda się jakiejś Twojej części ciała, np. często ją liże, warto udać się do specjalisty na badania.

Więcej informacji

Psi węch

Kopia szczeniak 4

Człowiek dysponuje około 5 mln komórek węchowych, a pies ma ich 40 razy więcej, czyli około 200 mln! Im większy nos, tym więcej miejsca na komórki węchowe i lepszy węch. 

Psiaki nie tylko dużo lepiej czują zapachy, są w stanie wyczuć te, których człowiek w ogóle nie odczuwa, ale również rozróżniają dużo więcej zapachów.

Dzięki temu psy to nieodłączny element w służbie człowiekowi. Pomagają w szukaniu zaginionych osób, nielegalnych substancji i wiele więcej.

Istnieją rekreacyjne treningi dla psich nosów, czyli NOSEWORK. W Polsce obecnie działają dwa stowarzyszenia, zajmujące się noseworkiem – pierwszym z nich to Nosework Polska, a drugim jest Polska Liga Nosework. Polecam zainteresować się tematem. Szczególnie jeśli jesteś posiadaczem psa myśliwskiego.

Podsumowanie

Najbardziej zdumiewająca u zwierząt jest współpraca ich zmysłów! Psy dzięki swoim zdolnością są nieodłącznym elementem w służbach człowiekowi. Pomagają w szukaniu zaginionych osób, nielegalnych substancji, a nawet potrafią wykryć choroby!

Doceńmy naszych psich przyjaciół!

Inne wpisy

3 komendy, które musi znać Twój pies

Jaką zabawkę na smaczki dla psa wybrać?

Jak zmęczyć psa? – proste sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!