Koszyk

3 komendy, które musi znać Twój pies

Większość psów potrafi komendy typu siad, daj łapę i leżeć. Wbrew pozorą nie są to najważniejsze komendy. Jeśli chcesz, aby Twój pies był opanowany i przede wszystkim bezpieczny, warto skupić się na nauce poniższych komend.

Kopia szczeniak

1. Do mnie

Osobiście uważam, że nauczenie psa przywołania jest najważniejszą rzeczą w nauce posłuszeństwa. Ta komenda naprawdę może uratować psu życie. Psiak powinien reagować, gdy go zawołasz obojętnie od sytuacji. Nieważne, że właśnie bawi się ze swoim psim przyjacielem, znalazł apetyczną padlinę w lesie, lub biegnie się z kimś przywitać.

Wyobraź sobie sytuacje, że Twój przyjaciel podczas zabawy w parku nagle zaczyna gonić biegacza i wybiega z nim na ulicę. Jak nasz psiak Monte był młodszy, mieliśmy taką sytuację. Na szczęście nic się nie stało, bo złapałam smycz w ostatnim momencie. Od tego wydarzenia, nie spuszczałam go w parku, dopóki nie upewniłam się, że gdy go zawołam, przybiegnie choćby nie wiem co.

Jak nauczyć psa komendy „do mnie”?

Naukę najlepiej zacząć w młodym wieku (6-8 tygodni). Jeśli Twój pies jest starszy nic straconego. Po prostu będziesz musiał poświęcić trochę więcej czasu.

Słowo „do mnie”, można zastąpić np. imieniem psa, aby łatwiej było go odwołać w miejscu, gdzie jest wiele psów.

Krok 1:

Naukę zacznij w znanym dla psa otoczeniu. Najlepiej w domu. Weź nagrodę (smakołyki lub zabawkę, jeśli woli). Usiądź na ziemi i zachęcająco wypowiedz komendę. Jeśli do Ciebie przybiegnie, obficie go nagradzaj. Po woli zwiększaj dystanse.

Krok 2:

Jeśli psiak za każdym razem reaguje na komendę w domu, możesz przejść dalej. Znajdź bezpieczne miejsce. Może to być ogród, psi park itp. Ważne, aby na początek nie było tam rozpraszaczy np. psów.

Ćwicz tak jak w domu. Jeśli psiak nie reaguje, zacznij uciekać w drugą stronę. Zwierzak powinien zacząć Cię gonić. Pamiętaj o obfitym nagradzaniu. Stopniowo zwiększaj ilość rozpraszaczy. Ćwicz przy innych psach lub ludziach.

Krok 3:

Jeśli jesteś pewien, że psiak przybiegnie do Ciebie niezależnie od warunków, możesz zacząć ćwiczyć np. W parku. Mimo wszystko na początek polecam zaopatrzyć się w 15 metrową linkę, tak abyście mieli przestrzeń do ćwiczeń, ale jednocześnie mieć psa pod kontrolą.

Gdy Twój pies jest doskonale nauczony przywołania, reaguje niezależnie od warunków – dopiero wtedy możesz spuszczać go ze smyczy na otwartych terenach.

Film z nauki komendy do mnie

Kopia szczeniak 2

2. Noga

Tę komendę wykorzystujemy przy nauce chodzenia przy nodze. Jeśli zastanawiasz się, po co uczyć psa owej komendy, wyobraź sobie, że idziesz z psiakiem przez mocno zatłoczone miejsce lub przechodzisz przez ulicę. Dzięki temu, że Twój przyjaciel będzie chodził z Tobą przy nodze, bardzo ułatwi to przemieszczanie się.

Jak nauczyć psa komendy “noga”?

Ważne, aby ustalić komendę zwalniającą psa z chodzenia przy nodze. U nas to jest „już”.

Krok 1:

Ćwiczenia zaczynamy w spokojnym miejscu. Przypnij psiaka do smyczy i naprowadzaj smaczkiem, wymawiając komendę tak, aby szedł obok nas. Najpierw niech to będzie bardzo krótki czas, np. 10 sekund. Pamiętaj, aby zwolnić psa komendą i dopiero dać mu smaczna.

Stopniowo wydłużaj czas ćwiczenia.

Krok 2:

Jeśli opanowaliście chodzenie przez dłuższy czas, możesz przejść do następnego kroku. Gdy Twój psiak się czymś rozproszy, przywołaj go i gdy przybiegnie, wydaj polecenie „noga”, naprawadzając go tak, aby szedł przy nodze.

Krok 3:

Możesz ćwiczyć w nowych miejscach. Gdy doskonale opanujecie naprowadzanie smaczkiem, możesz z niego zrezygnować, podczas komendy. Jednak po zwolnieniu psa nie zapomnij go nagrodzić!

Alternatywny sposób nauki chodzenia przy nodze

Kopia szczeniak 3

3. Zostaw

Podnoszenie różnego rodzaju znalezisk przez psiaka na spacerze jest doskonale znane właściciela psów (szczególnie jeśli masz psa w typie reerivera) 😉 Nie muszę chyba pisać, jak niebezpieczne może to być. Na ziemi często leży szkło, kości itp. Nie wspominają już o tym, że niektórzy ludzie celowo rozrzucają np. kiełbasę z wykałaczkami w środku, aby skrzywdzić psa. Nie rozumiem i nigdy nie zrozumiem. W związku z tym musimy psiaka chronić.

Idealna sytuacja jest wtedy gdy, psiak nigdy nie podnosi nic z ziemi, bez pozwolenia opiekuna. Jednak wiemy, jak jest.

Jak nauczyć psa komendy “zostaw”

Krok 1:

Będziesz potrzebować atrakcyjnych dla psa smakołyków i czegoś mniej atrakcyjnego np. chleba. Ćwiczenia zaczynamy w domu. Rzuć na ziemie chleb, a w ręku trzymaj smakołyki. Na tym etapie musisz wykazać się dużym refleksem.

Gdy Twój psiak podbiegnie, aby zjeść chleb, natychmiast zakryj go nogą i powiedz „zostaw”. Kiedy straci zainteresowanie chlebem, spojrzy się na Ciebie lub zacznie niuchać w otoczeniu, obficie nagradzaj go atrakcyjnymi smaczkami.

Krok 2:

Następnie nie zakrywaj chleba nogą. Jeśli psiak go nie zje – nagradzaj go!

Krok 3:

Możecie zacząć ćwiczyć poza domem. Pamiętaj, nie ograniczaj smaczków. Pies musi wiedzieć, że jeśli nie zje tego co jest na ziemi, będzie to mu się opłacać.

Podsumowanie

Przy nauce komendy musisz wykazać się ogromną cierpliwością. Najlepiej ćwiczyć często, ale krótko.
Ćwiczenia zaczynamy w znanym dla psa miejscu, gdzie nie ma wielu rozpraszaczy.
Stopniowo zwiększamy ilość czynników zewnętrznym.
Im wcześniej zaczniecie naukę, tym lepiej. Szczeniaki, tak jak dzieci uczą się szybciej. Natomiast jeśli masz dorosłego psiaka – nic straconego. Wystarczy poświęcić na to trochę więcej czasu.

Inne wpisy

Jaką zabawkę na smaczki wybrać?

Jak zmęczyć psa? – proste sposoby

Najlepsze zabawki dla psa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!