Koszyk
Kopia Kopia szczeniak 2 1

Dlaczego pies linieje i jak sobie z tym poradzić?

Kopia Kopia szczeniak 2 1

Wypadanie sierści u psa jest sporym wyzwaniem dla właścicieli. Dzisiaj opowiem o tym, jak i kiedy psiaki linieją, do jakiego momentu jest to normalne, a kiedy należy się udać do weterynarza oraz jak sobie z tym poradzić.

Rola sierści u psa

Wbrew pozorom sierść u psiaków nie pełni wyłącznie funkcji estetycznej. Sierść przede wszystkim pełni funkcję termoregulacyjną. Oznacza to, że ogrzewa psa w zimę i chłodzi latem. Dodatkowo sierść chroni psa przed: promieniami UV, urazami mechanicznymi oraz bakteriami. Dlatego jest niezwykle istotna!

Czemu psy linieją?

Kopia Kopia szczeniak 3 1

Każdy pies linieje! Trwa to najczęściej ok. miesiąca. Fizjologicznie psy linieją 2 razy do roku: po zimie (czyli na wiosnę) oraz przed zimą (czyli na jesień). Zwyczajnie zmieniają futerko na takie dostosowane do pogody. Czworonogi pozbywają się zewnętrznej okrywy włosowej, która jest martwa i niedostosowana do warunków pogodowych.

Można się zastanawiać skąd psiaki wiedzą, kiedy zaczyna się inna pora roku? Zależy to od światła. Jest to ważna informacja, jeśli Twój psiak dużo czasu spada w domu. Przez sztuczne światło cykl ten może zostać zaburzony.

Kiedy należy udać się do weterynarza?

Jeśli Twój psiak mocno linieje w innych porach roku lub zauważysz u psa łyse plamy, należy udać się do weterynarza i zrobić badania. Może to oznaczać np. niedoczynność tarczycy lub inne problemy zdrowotne.

Właściciele suk z mogą zauważyć, że linieją one najczęściej około trzech miesięcy po cieczce – wtedy nie trzeba się niczym martwić.

Nadmierne linienie można zaobserwować również w przypadku zmiany otoczenia. Jest to reakcja na stres z tym związany i jeśli nie przedłuża się w czasie, jest to całkowicie naturalne.

Jak sobie poradzić z linieniem?

2 1

Tutaj z pomocą przychodzi FURminator! FURminator służy do wyczesywania z psiaka martwego podszerstka. Przeznaczony jest dla wszystkich właścicieli psów z podszerstkiem oraz włosem okrywowym.
Uwaga, FURminator nie nadaje się dla psów bez podszerstka! Do takich ras należą m.in.: Pudel, Maltańczyk, Chart afgański, Portugalski pies dowodny oraz Terriery.
Wszystkie inne psiaki posiadające podszerstek mogą śmiało korzystać z FURminatora. Nie ważne, czy pies ma krótką sierść, czy długą. Dostępne są różne wersje zgrzebła i do krótkiej i długiej sierści.

Dowiedz się więcej o FURminatorze!

Dodatkowo możemy zaopatrzyć się również w suplementy oraz szampony ograniczające wypadanie sierści u psa.

Podsumowanie

Sierść u psiaków pełni funkcję termoregulacyjną oraz ochronną. Linienie dwa razy w roku jest całkowicie normalne. Jeśli występuje częściej lub jest zbyt nasilone, należy udać się do lekarza weterynarii.
Podczas tego ciężkiego okresu, kiedy sierść zwierzaka jest wszędzie, możemy wspomóc się narzędziem takim jak FURminator. Dodatkowo istnieją suplementy diety oraz specjalne szampony.

Inne wpisy

Ile kosztuje utrzymanie psa?

Dlaczego mój pies wszystko gryzie? – przyczyny i rozwiązania

Jak i po co używać FURminatora?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!