Spis treści

Nasze psiaki nie mogą nam powiedzieć, że coś je boli. My natomiast nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć, że z naszym przyjacielem dzieje się coś niepokojącego. Dlatego warto wykonywać „przegląd psa” przynajmniej raz w roku. Dzięki tym podstawowym badaniom weterynarz jest w stanie zdiagnozować wiele chorób w początkowym stadium.
Jakie badania warto wykonać?
Kontrola szczepień
W Polsce obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie – przeciwko wściekliźnie. Porozmawiaj z weterynarzem o stylu życia Twojego psiaka i wspólnie zdecydujcie jakie szczepienia można zrobić dodatkowo.
Choroby zakaźne, na które warto zaszczepić psa:
- Nosówka
- Parwowiroza
- Zakaźne zapalenie wątroby
- Kaszel Kenelowy
- Leptospiroza
Dowiedz się więcej, o szczepieniach na choroby zakaźne.
Kontrola uzębienia
Zęby są bardzo ważnym elementem badania szczególnie u małych ras. Jeśli nie dodasz o higienę jamy ustnej Twojego psiaka, może powstać kamień nazębny. Prowadzi on do wielu poważnych chorób m.in. choroby serca lub wypadnięciu zębów.
Dlatego warto kontrolować stan uzębienia. Weterynarz może zlecić usuwanie kamienia nazębnego, jeśli jest taka potrzeba.
Dowiedz się więcej o chorobach uzębienia Twojego zwierzaka.
Osłuch serca
Jeśli weterynarz wyłapie jakieś nieprawidłowości, może zlecić bardziej szczegółowe badania.
Zatoki okołodbytowe
Niektóre psy mają tendencje do zapychania się gruczołów okołoodbytowych. W takim wypadku trzeba je regularnie opróżniać, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego.
Badanie krwi
Dzięki temu badaniu jesteśmy wstanie zdiagnozować wiele chorób we wczesnym stadium. Podstawowe badanie krwi zwykle kosztuje ok. 30 zł, a jest niezwykle istotne!
USG jamy brzusznej

Podczas badania lekarz sprawdza: nerki, pęcherz moczowy, prostatę, wątrobę, śledzionę, trzustkę, żołądek, jelita, nadnercza i macicę. Cały przekrój psa! Cena takiego badania różni się w zależności od lecznicy i miasta. Jest to najdroższe badanie, ze wszystkich tu opisanych. Jednakże uważam, że raz do roku warto je wykonać.
Dodatkowe informacje
Nie możemy zapominać o regularnym odrobaczaniu psa. Powinniśmy wykonywać je co trzy miesiące. Pamiętajmy, również o ochronie przeciw kleszczą. Również w zimę!
Podsumowanie

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć! Większość chorób wykrytych wcześniej dużo łatwiej jest wyleczyć. Co roku warto sprawdzić aktualne szczepienia, zrobić badanie krwi, kontrole uzębienia, serca, odbytu i USG. Pilnujmy też odrobaczania i ochrony przeciw kleszczą.
Zobacz też:
Jak schłodzić psa – 5 prostych sposobów
Udar słoneczny u psa – pierwsze objawy i pomoc
Wyprawka dla szczeniaka – lista 8 rzeczy, które u nas się sprawdziły