Koszyk
Kopia Kopia Kopia szczeniak

Pies w mieszkaniu – jak radzić sobie z ograniczoną przestrzenią i życiem w mieście?

Pies w mieszkaniu to dobry pomysł, czy nie?
Często można usłyszeć, że pies męczy się w mieszkaniu. Osobiście uważam, że wszystko zależy od opiekuna i nie można jednoznacznie stwierdzić, że pies nie powinien mieszkać w bloku.

Jeśli zastanawiasz się nad nowym członkiem rodziny, a nie mieszkasz w domu z dużym ogrodem, ten wpis będzie idealny dla Ciebie. Omówię, na co należy zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujesz się na psa w bloku.

Mieszkanie

Mieszkanie mieszkaniu nierówne! Niektóre mieszkania to przestronne apartamenty z ogrodem, a inne to niewielka kawalerka w środku miasta.
Decydując się na psa, powinniśmy zwrócić uwagę na przestrzeń mieszkaniową i zastanowić się, czy dog niemiecki dobrze będzie się czuł w 30-metrowym mieszkaniu.
Nie jest niemożliwym trzymanie wielkie psa w małym mieszkaniu. O ile zapewnisz mu odpowiednią ilość ruchu na zewnątrz, wielkość lokum nie ma tak dużego znaczenia.
Warto jednak przemyśleć, czy jesteś w stanie tak dużo czasu w ciągu dnia poświęcić na przebywanie na zewnątrz i czy dookoła Twojego miejsca zamieszkania są parki lub inne tereny zielone. Jeśli nie warto zdecydować się na mniejszego, mniej aktywnego psiaka.

Kolejnym BARDZO WAŻNYM aspektem jest najem mieszkania. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, a chciałbyś wziąć psa, koniecznie skonsultuj to z właścicielem. Nie każdy wynajmujący zgadza się na zwierzaki w swoim mieszkaniu. Pamiętaj też, że w razie przeprowadzki wynajęcie mieszkania z psem jest trudniejsze. Nie jest niemożliwe, ale na pewno wymaga więcej zaangażowania.

Schody

Kopia Kopia Kopia szczeniak 2

Dodatkowym problemem są schody. Szczeniaki nie powinny chodzić po schodach ze względu na rozwój stawów. Starsze psy również mogą nie dawać rady. Decydując się na psiaka w mieszkaniu bez widny, zastanów się, czy w razie potrzeby będziesz w stanie znosić i wnosić psa kilka razy dziennie.

Sąsiedzi

W budynkach wielorodzinnych należy zwrócić szczególną uwagę na lęk separacyjny. Sąsiedzi mogą nie być przychylni, szczekającemu psu w czasie gdy wychodzisz z domu. Dowiedz się jak najwięcej na ten temat i zacznij przyzwyczajać psiaka do samotności już od pierwszych dni w Twoim domu.

Przestrzeń dla psa

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w kawalerce, czy dużym apartamencie pies musi mieć swoją przestrzeń! Ważne jest, aby wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na posłanie lub klatkę kennelową, gdzie psiak będzie mógł spokojnie odpoczywać. Musi być również stałe miejsce na miskę z wodą.

Aktywność

Kopia szczeniak 4 1

Doszliśmy chyba do najważniejszej kwestii – ruch! Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, psiak ma gdzie się wybiegać, jest więcej miejsca na treningi i wspólne aktywności (nawet jak masz duży ogród z psem trzeba wychodzić na spacery). Naturalnie w blokach mieszkalnych ogródków nie ma, a jeśli już są to malutkie. Dlatego najważniejszym aspektem w ciągu dnia są spacery.

Psy mieszkające w bloku powinny przynajmniej dwa razy dziennie wychodzić na dłuższe spacery (nie mówię o seniorach lub chorych psiakach). Dodatkowo musimy znaleźć miejsce, gdzie psiak będzie mógł się wybiegać.
Jeśli nie masz blisko bezpiecznego terenu, warto od małego przyzwyczajać psiaka do jazdy samochodem lub komunikacji miejskiej.

Tutaj wspomnę też o nauce przywołania. Rzadko kiedy zdarza się, że parki lub inne zielone przestrzenie w mieście są w stu procentach ogrodzone dlatego, jeśli decydujesz się tam puścić psa, musi on być odwoływalny. Nie wspominając już o innych ludziach i psach, którzy nie zawszę są zadowoleni, kiedy wasz pupil biegnie się z nimi przywitać. Więcej o niezbędnych komendach do nauki pisałam tutaj.

Świetnym rozwiązaniem mogłyby się wydawać psie wybiegi, których pojawia się coraz więcej. Niestety nie jest to tak cudowne miejsce, jak mogłoby się wydawać. Jest to zbiorowisko różnych psów, wszystkie biegają bez smyczy, a właściciele często są zajęci rozmową, a nie swoimi czworonogami. Naturalne jest, że nie wszystkie psy się ze sobą polubią. Dodatkowo Twój psiak może nie czuć się komfortowo w sytuacji, gdzie dużo psów do niego podbiega i chce się bawić.
Nie mówię, żeby rezygnować całkowicie z tego rozwiązania. Należy jednak dobrze obserwować swojego psa i odczytywać jego sygnały.

Podsumowanie

Mieszkanie w bloku nie jest przeciwskazaniem do posiadania psa. Przy wyborze psiak ile czasu mamy w ciągu dnia na aktywność oraz jak duże jest nasze mieszkanie. Czasem warto zdecydować się na mniejszego, mniej aktywnego psiaka.
Musisz przygotować się, że w Twojej codzienności pojawi się dużo czasu spędzonego poza domem na spacerkach z psem. Ważne jest, aby znaleźć przestrzeń gdzie psiak będzie mógł się wybiegać.

Inne wpisy

Pies na ślubie – organizacja i przygotowania

Recenzja Zabawki KONG Jumbler, piłka dla psa – czy jest warta Twoich pieniędzy?

3 proste sposoby na ułatwienie sobie życia z psem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!