Koszyk
Kopia Kopia Kopia szczeniak

Sylwestrowe przygotowania dla psa: co zrobić, by zadbać o jego bezpieczeństwo

Sylwester z psem to wyjątkowe wydarzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Hałas, fajerwerki i zabawa mogą być dla niektórych psów stresujące, dlatego ważne jest, by opiekunowie zadbali o ich dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. W tym wpisie przedstawimy kilka prostych kroków, dzięki którym przygotujecie swojego psa na sylwestra i zapewnicie mu spokojne i bezpieczne świętowanie.

Najlepsze ćwiczenie

Kopia Kopia Kopia szczeniak 2

Jedna ze skuteczniejszych sposobów jest przyzwyczajenie psa do tego typu hałasów. Zapytasz jak to zrobić? Mam pewien pomysł!
Włącz telewizor (lub inne urządzenie, jeśli nie posiada telewizora) i znajdź na YouTube pokaz fajerwerk. Zacznij od odpalenia filmu bardzo cicho. Następnie bardzo stopniowo zwiększaj głośność, aż dojdziesz do maksymalnej.


Ważne:
To ćwiczenie najlepiej zacząć tydzień lub kilka dni wcześnie.
– Ty oraz inni domownicy nie zwracajcie uwagi na telewizor. Róbcie, to co robiliście do tej pory tak, aby pies nie uznał tej sytuacji za coś nadzwyczajnego.
– Ćwiczenie wykonuj w kilku sesjach. Częstotliwość dostosuj do zachowania psiaka.

Musimy jednak pamiętać, że dźwięk wystrzału fajerwerków jest dużo głośniejszy niż nagranie i nawet po zastosowaniu takiej techniki nie mamy żadnej gwarancji, że pies nie przeżyje traumy w sylwestrowy wieczór. Jednakże dzięki tej praktyce Twój przyjaciel lepiej zaadoptuje się do sytuacji i mniej będzie się bało w sylwestra o północy.

Przygotowania przed sylwestrem

  • Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu: Pamiętaj, że psy potrzebują regularnej aktywności fizycznej, by czuć się zdrowo i szczęśliwie. Dlatego przed sylwestrem zadbaj o to, by Twój pies miał odpowiednią dawkę ruchu i wybiegaj go na dłuższe spacery niż zazwyczaj.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo: Pamiętaj o zabezpieczeniu okien i drzwi tak, by Twój pies nie mógł uciec z domu podczas fajerwerków.
  • Przygotuj miejsce do spania: Upewnij się, że Twój pies ma wygodne miejsce do spania, gdzie będzie mógł się schować i odpocząć podczas sylwestrowej zabawy.
  • Pies nie powinen być sam w domu: Nie zostawiaj psiaka samego. Twój przyjaciel najlepiej czuje się właśnie w Twojej obecności.
  • Leki: Jeżeli wiesz, że sylwestrowa noc jest mocno stresująca dla Twojego psa, KONIECZNIE udaj się do weterynarza. Specjalista po zbadaniu czworonoga przepisze odpowiednie leki. Ważne, aby udać się do kliniki przynajmniej kilka dni wcześniej, gdyż większość leków należ zacząć wprowadzać już w dni poprzedzające sylwestra.

Głaskać psa, czy nie?

Kopia Kopia Kopia szczeniak 3

Głaskanie psa o północy to dość kontrowersyjny temat. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę reakcję psa. Jeśli mamy z nim bliski i zaufany związek, łatwiej nam będzie ocenić, czy chce być głaskany, czy nie. Wiele psów najlepiej i najbezpieczniej czuje się w objęciach właściciela. W takiej sytuacji głaskanie oraz przytulanie jest wskazane.

Jednak jeśli psiak ucieka i próbuje się schować, absolutnie nie wyciągamy i nie głaszczemy go na siłę! Po prostu daj mu znaleźć Swoje bezpieczne schronienie.

Podsumowując, głaskanie psa o północy zależy od reakcji psa i naszej relacji z nim. Ważne jest, by dostosować się do potrzeb i możliwości naszego czworonoga i zadbać o jego dobre samopoczucie podczas sylwestra.

Ekstremalne przypadki

Kopia Kopia Kopia szczeniak 4

Niektóre psy bardzo boją się sylwestra, a hałasy i fajerwerki mogą być dla nich bardzo stresujące. Jeśli Twój pies pokazuje oznaki silnego lęku, warto podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić mu spokój i bezpieczeństwo.

  • Koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Tutaj leki najprawdopodobniej będą niezbędne, gdyż w sytuacji ekstremalnego stresu psiakowi może zatrzymać się serce lub ze strachu może próbować uciec z domu.
  • Zrezygnuj z sylwestrowej zabawy. Wiem, każdy z nas chciałby przeżyć szalonego sylwestra, ale musimy określić nasze priorytety, dla wielu osób pies jest jak członek rodziny. Zachowaj codzienną rutynę. Jeśli przykładowo: dajesz psu jeść o 21, potem idziesz się myć, oglądasz serial z psem na kanapie i o 23 idziesz spać – zrób dokładnie tak samo. Dzięki tej praktyce psiak nie będzie miał dodatkowego poczucia niepokoju, że coś znacząco odbiega od normy.
  • Wyjdź z psem na spacer, najwcześniej jak możesz: Niektórzy ludzie zaczynają strzelać już o godzinę 19. Dodatkowo nawet jeśli zazwyczaj chodzicie luzem, na ten spacer koniecznie zapnij psa na smycz. Psiak może usłyszeć petardę, przestraszyć się i uciec.
  • Zamknij i zasłoń okna: Psy mają doskonały słuch, nie potrzebują jeszcze dodatkowych wizualnych bodźców, które dodatkowo mogą je stresować.

Podsumowanie

Sylwester z psem to wydarzenie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Hałas, fajerwerki i zabawa mogą być dla niektórych zwierząt stresujące, dlatego ważne jest, byś zadbał o ich dobre samopoczucie i bezpieczeństwo. W tym wpisie przedstawiłam kilka prostych kroków, dzięki którym przygotujesz swojego psa na sylwestra i zapewnisz mu spokojne i bezpieczne świętowanie.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest przyzwyczajenie zwierzęcia do tego typu hałasów. Można to zrobić poprzez odpalenie filmu z pokazem fajerwerków na YouTube i stopniowe zwiększanie głośności. Niestety nie gwarantuje to całkowitego braku lęku.

Jeśli wiesz, że sylwestrowa noc dla Twojego psiaka jest naprawdę traumatyczna koniecznie skonsultuj się z weterynarzem, w celu dostosowania odpowiednich leków.

Inne wpisy

Pies na ślubie – organizacja i przygotowania

Najlepsze prezenty dla Twojego psa

Dlaczego pies linieje i jak sobie z tym poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!