Koszyk
Kopia szczeniak

Dlaczego mój pies wszystko gryzie? – przyczyny i rozwiązania

Istnieje kilka powodów, dlaczego pies wszystko gryzie. Jeśli Twój przyjaciel gryzie meble, ściany, dywany itd. To idealnie trafiłeś. Dzisiaj przyjrzymy się przyczyną takiego zachowania oraz możliwym rozwiązaniu.

Wymiana zębów

Kopia szczeniak

Psiaki w okresie szczenięcym wymieniają mleczaki na zęby stałe. Tak samo, jak ludzie. Proces ten zaczyna się od 16 tygodnia i trwa około 3 miesiące. Wymiana zębów wiążę się ze swędzeniem oraz bólem. Dlatego szczeniaki gryzą wszystko wokół, aby uśmierzyć to niekomfortowe dla nich uczucie.

W tym przypadku nie należy się martwić. Polecam zapewnić psiakowi odpowiednie gryzaki np. kości Nylabone lub Kulę Smakulę. Dzięki wypustką w tych zabawkach psiak rozmasuje obolałe dziąsła.

Pamiętaj, jest to proces całkowicie naturalny i nie należy się tym martwić.

Zabawki przeznaczone dla szczeniąt

Pies się nudzi

Kopia szczeniak 2

Jeśli Twój dorosły psiak często coś gryzie lub przeżuwa, może po prostu się nudzi. W takim przypadku oprócz zapewnienia mu gryzaków musisz zapewnić inne angażujące zajęcia. 15-minutowe spacery to dla psa za mało. Wyjdźcie na dłuższy spacer. Może Twój psiak lubi aportować lub zabawę z szarpakiem? 

Przydadzą wam się też edukacyjne zabawki na smaczki np. Wobbler lub Trixie Edukacyjna zabawka ze skrytkami na smaczki.

Jeśli chcesz poczytać więcej, o tym jak zmęczyć psa kliknij tutaj!

Pies się stresuje

Kopia szczeniak 3

Gryzienie i rzucie dla psa ma działanie uspakajające. Pomaga ono psu odreagować, gdy czuje się przytłoczony np. Zbyt dużą ilością bodźców.

Jeśli widzisz, że Twój przyjaciel zaczyna intensywne gryzienie, gdy dużo się dokoła dzieje lub jest w jakiejś nowej sytuacji, oznacza to, że odreagowuje stres.

W tym przypadku rozwiązanie jest proste! Aby Twoje meble na tym nie ucierpiały, polecam zaopatrzyć się w gryzaki. Świetnie sprawdź się tu patyk z kawowca albo kość KONG Corestrength.

Pies niszczy rzeczy, kiedy zostaje sam

Kopia szczeniak 4

Jeśli regularnie, gdy wracasz do domu widzisz pogryzione meble, może to oznaczać, że Twój pies po prostu się nudzi, gdy Ciebie nie ma w domu.
Tutaj wystarczy zapewnić psu gryzaki i jakąś aktywność przed Twoim wyjściem, aby się zmęczył.

Jeśli jednak to nie pomoże, prawdopodobnie Twój pies cierpi na lęk separacyjny.
Możesz próbować rozwiązać ten problem na własną rękę. Najbardziej efektywne i często jedne rozwiązanie to kontakt z behawiorystą.

Podsumowanie

Pies gryzieniem rozładowuje emocje i stres.
Przyczyny gryzienia wszystkiego przez psa, mogą być różne. Z reguły rozwiązanie jest proste, wystarczy kupić pupilowi gryzaki lub poświęcać mu więcej czasu. W przypadku kiedy te rozwiązania nie działają najlepiej skontaktować się z behawiorystą.

Inne wpisy

3 komendy, które musi znać Twój pies

Jaką zabawkę na smaczki dla psa wybrać?

Jak zmęczyć psa? – proste sposoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi klienci

Wysyłka do 24 godzin
Darmowa Dostawa od 119 zł
Darmowy zwrot do 30 dni

Odbierz 10% Rabatu!

Ciekawostki, nowości i promocje dla psów raz na tydzień w Twojej skrzynce. Zero Spamu.

proszę czekać...

Dziękujemy za zapis!